Spotkania modlitewne Jak – Gdzie – Kiedy

Spotykamy się w nieparzyste poniedziałki miesiąca w kaplicy naszego kościoła o godzinie 20.

Trochę o regułach spotkań modlitewnych:

1. Jesteśmy, bo chcemy być na adoracji. Nie ma żadnych formalizmów. Można być na każdej adoracji, można być raz na miesiąc, można być raz na rok.

2. Nigdy wszyscy nie będą zadowoleni. Mamy różne oczekiwania, byliśmy bądź dalej jesteśmy w innych grupach modlitewnych i mamy różne doświadczenia.

3. Żadnych doświadczeń nie przenosimy mechanicznie na grupę. Jeśli Duch będzie nas chciał poprowadzić w jakąś stronę to zrobi to (ale nie pojedynczo, ale wspólnotowo).

4. Każdy może prowadzić spotkanie. Ale musi zgłosić taką chęć. Ksiądz bądź inne osoby z grupy mogą pomóc w przygotowaniu, jeśli prowadzący o to poprosi.

5. Jeśli przychodzisz to musisz się podporządkować regułom modlitw, ustalanym w danym dniu przez prowadzącego.

  • a. Szanuj to że on przygotował modlitwę.
  • b. Potraktuj to tak, że on chce nam coś dać, swoją wizję, wzbogacić, w tej modlitwie ukryte jest jego doświadczenie, odsłania nam kawałek swojej duszy.
  • c. Szanujmy ciszę. Wielu z nas tego pragnie. Jak jest cisza i prowadzący nic nie mówi, to nie znaczy że umarł tylko sam wie co zaplanował. Jeżeli będzie to godzinna adoracja w ciszy to jego sprawa. „Nie bądźcie gadatliwi na modlitwie jak poganie”.
  • d. Nikt nie dominuje, zwłaszcza w modlitwie spontanicznej na modlitwie. To nie jest ważne, czy ktoś ma taką łatwość czy nie, albo czy większe doświadczenie. Jeśli ktoś zdominuje modlitwę, to inni się wyłączą, nie będą mieli okazji do wypowiedzenia głośnej modlitwy, może odejdą.
  • e. Ktoś powie: ale ja tak czuję, to jest dar albo charyzmat. Nie! Dar i charyzmaty jest dla wspólnoty i to wspólnota weryfikuje ten dar, czy go potrzebuje. Dar jest dla budowania wspólnoty, nie dla jej rozbijania.

6. W czasie modlitwy jest możliwość spowiedzi.

7. Raz na kwartał msza św. z modlitwą.

8. Rozwijamy nasz śpiew. Mamy śpiewniki. Przed każdą modlitwą o 19.50 jest możliwość poćwiczyć nowe pieśni.

9. Możemy zapraszać różnych gości, ale albo w charakterze prowadzących modlitwę, albo w innych terminach. Nieparzyste poniedziałki są zarezerwowane na adoracje.

10. Nurt drugi, biesiadny będzie istniał tak długo, jak długo będą na niego chętni. Biesiada nie może jednak zdominować grupy, bo przede wszystkim ważna jest modlitwa.

Jeśli nie wiesz jak przygotowac modlitwę możesz skorzystać z wypracowanych już wcześniej w Kosciele jej form. W modlitwie nie jest ważna oryginalność, liczy się spotkanie z żywym Jezusem. Dobrze, jeśli modlitwa oparta jest na Słowie. Można tez uwzględniać czas roku kościelnego. Oto kilka propozycji modlitw:

1. Modlitwa Taize – spotkanie z żywym Bogiem.

2. Modlitwa uzdrowienia/wstawiennicza – Kiedy rany stają się dowodami mocy Bożej.

3. Modlitwa Słowem Bożym – Doświadczyć obecności Jezusa w Słowie.

4. Modlitwa brewiarzowa – Dotykać Jezusa w modlitwie liturgicznej Kościoła.

5. Modlitwa różańcowa – zaproszenie do umiłowania Jezusa w tajemnicy Maryi

6. Modlitwa uwielbienia – rozeznanie darów duchowych i charyzmatów