Pielgrzymka Austria – Węgry – Słowacja

Biuro Podróży VERO TRAVEL 45-075 Opole, ul. Krakowska 37 tel/fax 77 454 45 69, 77 453 95 76 e-mail: biuro@verotravel.pl filia Ruda Śląska: 41-709 Ruda Śląska (Nowy Bytom) ul. Pokoju1/4, I piętro (kamienica z zegarem słonecznym) tel/fax 32 2421183, tel. kom. 602526316 e-mail: ruda.domino@verotravel.pl www.moja-pielgrzymka.eu/

AUSTRIA – WĘGRY – SŁOWACJA

Wyjazd o charakterze pielgrzymkowo – turystycznym 

Termin: 8 – 14.07.2019

Parafia Narodzenia Pańskiego w Halembie

opieka duchowa:ks. Maciej Brol

RAMOWY PROGRAM WYCIECZKI:

  • Dzień 1 (8.07.2019, poniedziałek): Wyjazd spod parafii ok. godz. 4.00. Przejazd przez Czechy do Dolnej Austrii. Nawiedzenie sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Maria Taferl – drugiego co do ważności sanktuarium maryjnego tego kraju. Udział we Mszy św. przed łaskami słynącą Pietą, wokół której – zgodnie z tradycją – gromadziły się niebiańskie pochody aniołów. Nawiedzenie barokowej bazyliki, zapoznanie się z historią historią miejsca, obejrzenie pogańskiego ołtarza „taferl”, na którym niegdyś celtyckie plemiona składały ofiary swoim bogom. Kolejno przejazd do WIEDNIA. Objazd Ringiem (zwiedzanie z zewnątrz): Opera, Muzeum Historii Sztuki, Plac Marii Teresy, Muzeum Historii Naturalnej, Parlament, Ratusz, Uniwersytet i Kościół Wotywny. Przejazd do zespołu pałacowo – ogrodowego Schonbrunn, letniej rezydencji Habsburgów; barokowa budowla wabi takimi atrakcjami jak czarujący krajobraz parkowy, Palmiarnia, Glorietta i ogród zoologiczny. Spacer po parku, czas wolny na odpoczynek i kawę wśród zielonych alejek parkowych. Wieczorem przejazd na obiadokolację, następnie zakwaterowanie w hotelu. Nocleg. Dzień 2 (9.07.2019, wtorek): Śniadanie. Dalsze zwiedzanie Wiednia. Nawiedzenie Polskiego Sanktuarium Narodowego na wzgórzu Kahlenberg (Łysa Góra) (484 m n.p.m), z którego dnia 12 września 1683 roku Król Polski Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń z Turkami. Modlitwa w kościele św. Józefa, który od 1906 roku prowadzony jest przez polskich księży zmartwychwstańców. Udział we Mszy św. na rozpoczęcie wspólnego pielgrzymowania. Zwiedzanie muzeum upamiętniającego zwycięstwo polskie w Odsieczy Wiedeńskiej. Modlitwa przed obrazem cudownym Matki Bożej Częstochowskiej przywiezionym na wzgórze Kahlenberg przez Jana Pawła II w ramach obchodów 300-tnej rocznicy zwycięskiej bitwy. Przejście na taras widokowy, z którego roztacza się panorama Wiednia. Następnie przejazd do centrum miasta pod Hundertwasserhaus – bajkowy dom mieszkalny, który stał się jedną z największych atrakcji Wiednia. Kolejno spacer z przewodnikiem: Hofburg – zimowa rezydencja cesarska (z zewnątrz), Ulica Graben, Katedra Św. Szczepana, która jest symbolem Wiednia i najważniejszą budowlą gotycką w Austrii, reprezentacyjna ulica Kärntner Straβe. Czas wolny na degustację wiedeńskiej kawy, strucli z jabłkami oraz zakup pamiątek i słynnych czekoladowych cukierków nazywanych potocznie „Mozartami”. Po południu przejazd do Budapesztu. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg. Dzień 3 (10.07.2019, środa): Śniadanie. Msza Św. w kaplicy przy Bazylice Św. Stefana – miejscu przechowywania najważniejszej węgierskiej relikwii – zmumifikowanej dłoni pierwszego króla Madziarów. Kolejno zwiedzanie miasta: Parlament – symbol miasta, spacer po najsłynniejszym deptaku, ul. Vaci, pełnej restauracji i sklepów. Można będzie skosztować węgierskich smakołyków w jednej z licznych cukierni, m. in. w słynnej cukierni Gerbeaud. Chwila czasu wolnego. Po południu wizyta na Wzgórzu Zamkowym, najbardziej reprezentacyjnym miejscu w Budapeszcie, gdzie zobaczyć można Zamek Królewski – siedzibę węgierskich królów, kościół św. Macieja oraz Basztę Rybacką. Ze wzgórza roztacza się przepiękny widok na Budapeszt. Godzinny rejs statkiem po Dunaju. Po zwiedzaniu obiadokolacja i powrót do hotelu na nocleg.
  • Dzień 4 (11.07.2019, czwartek): Śniadanie. Przejazd zakolem Dunaju do Esztergomu. Msza św. i zwiedzanie Bazyliki, największego kościoła na Węgrzech. Udział we Mszy św. Kolejno przejazd do Szentendre – spacer po uroczym klimatycznym miasteczku, a dla chętnych wizyta w Muzeum Marcepana (dodatkowo płatne). Powrót do Budapesztu – spacer po Parku Miejskim, w którym położony jest Zamek Vajdahunyad – kompleks budowli w różnych stylach architektonicznych. Obiadokolacja. Wieczorem przejazd na Wzgórze Gellerta, wznoszące się 130 metrów nad płynącym poniżej Dunajem, skąd można podziwiać panoramę Budapesztu. Po zwiedzaniu przejazd do hotelu, odpoczynek, nocleg. Dzień 5 (12.07.2019, piątek): Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Egeru – zwiedzanie miasta. Msza Św. i zwiedzanie Bazyliki – jedynej klasycystycznej świątyni na Węgrzech. Spacer po Starym Mieście. Zobaczymy m. in. Pałac Arcybiskupi, XIII-wieczny zamek oraz jeden z najbardziej charakterystycznych symboli miasta – turecki minaret. Po zwiedzaniu czas wolny lub relaks na kąpielisku termalnym Eger. Po południu przejazd przez DOLINĘ PIĘKNEJ PANI (Szépasszonyvölgy) – miejsce ściśle związane z winiarstwem na Węgrzech, pełne piwniczek winnych, wykutych w skale riolitowej oraz tradycyjnych węgierskich restauracyjek, zwanych czardami. Przejazd do Miszkolca. Obiadokolacja z degustacją win w węgierskiej restauracji. Po zwiedzaniu przejazd do hotelu. Zakwaterowanie. Nocleg w okolicach Miszkolca. Dzień 6 (13.07.2019, sobota): Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do zabytkowej części miasta. Msza św. w barokowym kościele Minorytów pw. Świętej Marii Panny w Miszkolcu. Atrakcją kościoła o dwuwieżowej fasadzie jest barokowa ambona, ołtarz w stylu klasycystycznym, bogato zdobione ławy i brama wykonana z brązu. Obraz w ołtarzu jest kopią obrazu Tycjana „Wniebowstąpienie Marii”. Ponadto w tym kościele znajduje się pierwszy obraz ołtarzowy ilustrujący papieża Jana Pawła II. Następnie pobyt w kompleksie basenów termalnych „ukrytych w skałach”, które stały się jedną z głównych atrakcji Węgier. Powrót do hotelu, obiadokolacja. Obiadokolacja. 6 nocleg. Dzień 7 (14.07.2019, niedziela): Śniadanie. wykwaterowanie z hotelu. Msza św. i wyjazd w drogę powrotną do Polski. Przejazd do KOSZYC, drugiego co do wielkości miasta na Słowacji. Prawie wszystkie zabytki Koszyc są skoncentrowane w historycznym centrum miasta, będącym pod względem wielkości powierzchni największym miejskim rezerwatem zabytkowym na Słowacji. Jego centralnym punktem jest Rynek Główny, który słusznie uważa się za jeden z najpiękniejszych słowackich rynków. Dominantą miasta i rynku jest gotycka Katedra św. Elżbiety (Dóm sv. Alžbety), która jest największym kościołem na Słowacji, a jednocześnie leżącą najdalej na wschód katedrą zachodniego typu w Europie. Przed północną fasadą katedry wznosi się Wieża Urbana, wybudowana w XIV wieku. Wolno stojąca kapliczka św. Michała, dawna kostnica z końca XIV wieku tworzy wraz z Katedrą św. Elżbiety i Wieżą Urbana zwarty gotycki zabytkowy kompleks. Miejscem najbardziej tętniących życiem w całym mieście, szczególnie w czasie lata, jest przestrzeń leżąca między teatrem a katedrą. Tworzy ją park wraz z grającą fontanną. W części południowej rynku zobaczymy średniowieczne mury obronne. Spacer po mieście i wyjazd w dalszą drogę. Obiadokolacja na trasie. Przyjazd do Rudy Śląskiej w godzinach nocnych i zakończenie wycieczki.

Cena: 1790 zł 

 Cena zawiera: • transport przejazd komfortowym autokarem (WC, DVD, klimatyzacja) • zakwaterowanie 6 noclegów w hotelach, w tym: 1 nocleg w hotelu w okolicach Wiednia, 3 noclegi w hotelu w Budapeszcie, 2 noclegi w hotelu w okolicach Miszkolca (pokoje 2, 3- os. z łazienkami) • wyżywienie 2 x dziennie (6 śniadań, 6 obiadokolacji, w tym jedna z degustacją wina), 1 obiad w drodze powrotnej • opiekę pilota-przewodnika na całej trasie wycieczki • opiekę duchową księdza (codzienne uczestnictwo we Mszy św.)ubezpieczenie KL(koszty leczenia) i CP (leczenie chorób przewlekłych), NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków) oraz bagaż SIGNAL IDUNA Polska S.A. • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (zgodnie z Dz. U. z 2016 r. poz. 187 i 1334) – 10 zł/os. • bilety wstępu do: Bazyliki św. Stefana, kościoła Macieja • rejs statkiem pod Dunaju CENA NIE ZAWIERA: obowiązkowej opłaty za zestawy słuchawkowe audioguide – 14 Euro, tj. 60 zł, opłaty za przewodnika lokalnego w Wiedniu 5 euro/os. (tj. 22 zł) dla chętnych BILETÓW WSTĘPU do Muzeum Marcepana – ok. 500 HUF (ok. 8 zł), na baseny termalne w Miszkolcu – ok. 3800 HUF (ok. 60 zł)